פתיחת עסק

פתיחת עסק – כל מה שחשוב לדעת על הוצאה מוכרת

אם יש משהו שכל בעל עסק שמח להכיר ולהבין, זוהי הוצאה מוכרת. באופן עקרוני הוצאה מוכרת היא כל הוצאה שמטרתה להכניס כסף לעסק. לכל עסק יש את ההוצאות המוכרות שלו, לא כל הוצאה המוכרת בעסק אחד תהיה מוכרת בעסק אחר. אז מה נחשב להוצאה מוכרת? על כך בכתבה הבאה.

פתיחת עסק – תשעה דברים שצריך לדעת על הוצאה מוכרת

פתיחת עסקכמה נקודות שחשוב לדעת לפני פתיחת עסק בקשר להוצאה מוכרת. לפי החוק הוצאה מוכרת היא הוצאה שבוצעה על ידי בעל העסק במטרה לקדם את פעילות העסק במישרין או בעקיפין. ההוצאות המוכרות יורדות מההכנסה ברוטו של העסק. אם לדוגמה, ההכנסות השנתיות מהעסק שלכם עומדות על מאה אלף שקל וההוצאות המוכרות הן בשווי של שלושים אלף שקל, רשויות המס יפחיתו את ההוצאות, שלושים אלף שקל,  מסכום ההכנסות ואתם תידרשו לשלם מס על היתרה, במקרה שלנו על שבעים אלף שקלים בלבד.
יש סוגים שונים של הוצאות מוכרות, יש הוצאות המוכרות במלואן, יש הוצאות מעורבות ויש הוצאות פחת .
הוצאות המוכרות במלואן הן כל ההוצאות הקשורות באופן ישיר לרווחים של העסק כמו רכישת מוצרים לעסק, הוצאות על כוח אדם כמו משכורות או תשלום לפרילאנסים, הוצאות משרדיות, הוצאות טלפון, קווי ונייד, מוצרי נייר, הוצאות דואר, שליחויות ועוד.
הוצאות מעורבות הן הוצאות המוכרות באופן חלקי מאחר וקשה לקבוע מתי הן משמשות את העובד למטרות פרטיות ומתי הן משמשות אותו לצרכי העסק. בין ההוצאות המעורבות אפשר למנות הוצאות דלק, הוצאות לביטוח האוטו, טיפולי ברכב במוסך, נסיעה במונית או טיסות לחול ועוד. כל ההוצאות האלו לא נחשבות תמיד להוצאות מלאות ורשויות המס רשאיות להכיר רק בחלק מההוצאה כהוצאה מוכרת.
הוצאות פחת מתייחסות לציוד שאותו רכשתם במהלך השנה לעסק. כאשר רוכשים ציוד המשמש אותנו למשך מספר שנים כמו ריהוט משרדי, מכשור חשמלי, או מוצרי אלקטרוניקה, במשך מספר שנים תקבלו זיכוי ממס על ההפחתה בשווי של הציוד כתוצאה משחיקה, בלאי או התיישנות של הדגם.
עסקים קטנים הפועלים מהבית זכאים לחשב חלק מההוצאות השוטפות של הבית כמו שכר דירה, ארנונה, חשבון חשמל, מים  או ועד בית כהוצאה מוכרת. החלק היחסי של ההוצאה משמש לפעילות העסק לפי השטח בבית המשמש לעסק. אם אתם, לדוגמא, גרים בדירה בת שלושה חדרים וחדר אחד מתוכם משמש כמשרד, אתם זכאים לחשב שליש מכל ההוצאות המפורטות לעיל כהוצאות משרד.
כאשר עובדים מהבית יש לקחת בחשבון כי גם תיקונים בבית נחשבים להוצאה מוכרת, ולכן לא לשכוח לבקש מבעלי המקצוע השונים חשבוניות עבור התיקונים.
יש הוצאות ייחודיות הקשורות לתחום שבו אתם עוסקים. אם אתם מנהלים אתר העוסק בביקורת מסעדות, לדוגמא, תוכלו להכיר בארוחות במסעדות לצורך הביקורת כהוצאה מוכרת.
לא מומלץ להפריז בהוצאות, לרשויות המס יש את האפשרות החוקית לא להכיר בכל ההוצאות בטענה שהן מופרזות.