בתי דפוס בזכרון יעקב

בתי דפוס בזכרון יעקב – אילו שירותים נותן בית הדפוס? 

מהפכת הדפוס שהתרחשה באירופה במאה החמש עשרה לא פסחה על בתי דפוס בזכרון יעקב ושינתה את פני ההיסטוריה העולמית. לאחר אלפי שנות בערות של רוב אוכלוסיית העולם הפכו ספרים למוצר זמין וגרמו לתפוצת ההשכלה ולהתפתחות הטכנולוגית והמחשבתית בעולם כולו.

את שיטות ההדפסה הקיימות ניתן לחלק באופן גס מאוד לשתי קבוצות – הדפסה ישירה והדפסה עקיפה. שיטות ההדפסה הישירה כוללות את טכניקות ההדפסה הראשונות והן נחשבות למסורבלות, איטיות ולא יעילות יחסית, כיום. בימים אלה הן משמשות בעיקר לצרכי אמנות. ההדפסה העקיפה מאפשרת הדפסה מהירה תוך שימוש בטכנולוגיות חדשות כמחשבים ומכונות דפוס ממוחשבות.

בתי דפוס בזכרון יעקב – סוגים שונים של הדפסהבתי דפוס בזכרון יעקב

ליתוגרפיה – שיטת הדפס אבן שמוצאה בסין העתיקה. יש הטוענים כי היא שיטת הדפוס הראשונה וכי קדמה לדפוס התעשייתי של גוטנברג, שבישר את מהפכת הדפוס. שיטה זו מאפשרת להדפיס מסמכים או יצירות במספר מוגבל של עותקים.

דפוס בלט – הומצא על ידי יוהאן גוטנברג בגרמניה של המאה ה-15. דפוס בלט זהו שיטת דפוס תעשייתית שבה סודרו אותיות המסמך המודפס על לוח שאפשר להדפיס את אותו מסמך באופן המוני. ההדפסה נעשתה בשיטה זו באמצעות מכבש מיוחד אשר הצמיד את הנייר אל האותיות הבולטות שנטבלו בדיו.

דפוס שקע – פיתוח של שיטת הליתוגרפיה המאפשרת הדפסה המונית. המסמך המודפס נחרט בתוך מצע רך שאליו יוצקים דיו. ניירות ההדפסה מוצמדים אל המצע הרך וכך נוצרת תמונה. כיום משמשת שיטה זו בעיקר לצרכי אמנות.

בתי דפוס בזכרון יעקב – דפוס אוף סט והדפסה דיגיטלית

בתי דפוס בזכרון יעקב משתמשים בעיקר בהדפסה העקיפה אשר נעשית בשני אופנים עיקריים – דפוס 'אוף סט' והדפסה דיגיטלית. בדפוס אוף סט מעתיקים את המקור שמעוניינים להדפיס אל לוח שעשוי מנייר בעובי גדול או מסגסוגת אלומיניום. הלוח הזה מוצמד לתוף גלילי שקשור לצינורות הצבע. הצבע שבו משתמשים הוא צבע על בסיס שמן שנצמד לחלקים היבשים של הלוח. בשיטה זו מדפיסים כיום ספרים ועיתונים.

ההדפסה הדיגיטלית מאפשרת להעביר את המידע על המסמך שמבקשים להדפיס היישר מן המחשב אל מכונות הדפוס. שיטה זו, המאפשרת עבודות גרפיות מורכבות, משמשת בעיקר להדפסות בכמויות קטנות. כך מדפיסים עלונים, שלטי פרסום ועוד.

כמה דברים שכדאי לדעת על סוגי הנייר

ניר נטול עץ הוא נייר המכיל חמישה אחוז עץ ותשעים וחמישה אחוז חומר מקשר. ניירות אלו משמשים בעיקר למדפסות ביתיות, לנייר משרדי למחברות לימוד ועוד.

נייר כרומו הוא נייר מבריק , הוא עשוי מנייר נטול עץ המצופה בלכה.

נייר כרומו מט – הוא נייר כמו נייר הכרומו, אך פחות מבריק.

נייר עם טקסטורות נחשב לנייר היקר מבין סוגי הניירות השונים, הוא איכותי יותר ויש עליו דוגמה עדינה.